Ovo je staaaaaari recept moje svekrve, koja je pravi majstor za pite …. veoma mi je drago što od nje učim i preuzimam znanje ♥♥♥♥♥
Ovo je staaaaaari recept moje svekrve, koja je pravi majstor za pite …. veoma mi je drago što od nje učim i preuzimam znanje ♥♥♥♥♥
Sastojci
Priprema
Spremiti svježi kvasac da se uzdigne na toplome mjestu.
U nauljenu tavicu pržiti na sitno nakosani poriluk sa začinima i dodati nasjeckano zelje (raštiku) ... moja je bila zamrznuta, pa sam je predhodno odmrznula na sobnoj temperaturi. Na kraju dodati domaću urdu (može i sir) i na kratko propržiti, pa maknuti sa vatre. Dodati jaja, dobro izmiješati smjesu, pa je maknuti na stranu da se prohladi.
U veču plastičnu zdjelu staviti brašno ( nešto malo ostaviti na stranu za posipavanje) i u udubljenje na brašnu, usipati gotovi kvasac.
Dodajte postepeno mlaku vodu i miješajte rukom do srednje mekoće – ne mnogo tvrdo. P.S.Ovo sa radom sa jednom rukom mi se jako sviđa, zato što je druga ruka uvijek čista za prihvatanje ostalih namirnica … a ne kao ranije umazanica pa me nemože ni skopski vodovod sa špricevima oprat … he he he …
Tijesto prebacite na pobrašnjeni stol i premijesite ga rukom nekoliko minuta – znači 3 puta, ne predugo da ne bi prestasalo. Zatim se tijesto sječe na dva dijela da bi se lakše urolalo. Od tih rolni se pravi neparan broj kuglica iste veličine tako da budu 7 za dolje + 2 za gore, ukupno devet kuglica. Može se praviti i po sistemu 9 + 2, ali ovdje je 7 + 2.
Svaka se loptica zasebno mijesi i po redu se stavlja na pobrašnjeni stol. Zatim tako poređane, svaku posebno uzimamo, počevši od prvostavljene i obrađujemo ih na pobrašnjenoj površini.
U posebno nauljeno tavče se stavljaju isukane kore , tako da se slažu jedna preko druge. Svaku složenu koru predhodno nauljimo, a zatim ređamo sljedeću sve do sedme posljednje ( one dvije krajnje – osma i deveta, čekaju).Na posljednju koru se nestavlja ulje.
Ovako spremljene kore se iz tavčeta prebacuju na stol, a zatim se uz pomoć sukala pravi jedna kora, koja se prebacuje u tepsiju za pečenje. Kora mora biti veća od tepsije t.j. da izlazi izvan rubova da bi se kora mogla uviti u vitku ili pletenicu.
Preko kore se ramnomjerno stavlja nadjev , a odozgo se posipavaju masline (po želji – ja sam stavila, ali nije po receptu u originalu).
Sada se uzimaju osma i deveta loptica koje su čekale, pa se sada i one rasukuju kao onih sedam predhodno – na isti način. Ređaju se preko nadjeva, jedna pa druga, i obavezno se predhodno naulje – posebno krajevi. Sada se pravi gornja vitka (pletenica) od krajeva kora i pita je tako spremna. Spremnu pitu pokriti i na kratko ostaviti da malo odstoji nekih 10 – 15 minuta.
Rernu uključiti na 200°C.
Pitu staviti u rernu i peci 20 minuta dok ne uhvati zlatnu koricu. Zatim je izvađenu poprskati vodom i pokriti krpom.
Posluživanje
Originalni recept nije sa maslinama. Pita je mekana i takav joj je i ukus … mekan… prosto se topi u ustima. Znači, sve osim maslina za originalni recept … ja masline utrpavam zato što ih moji obooooooožavaju. Tko voli masline, neka ih slobodno utrpa, neće pogriješiti … daju piti malo jaču notu. – to je za coolinaričare koji vole eksperimentirati …kao ja na primjer … hi hi hi ♥♥♥♥♥
Bravo i puno hvala za divan starinski recept.Naucih nesto novo i prenosim mojoj deci,neka se tradicija odrzi.Veliki pozdrav
Draga Liljana, ti blagodaram za receptot za ovaj starinski zelnik, navistina e prekrasen, go pravam vejke nekolku pati, i na site koi go probaa ,im se dopadna, a najvazno sto koga ke recam deka sakam da napravam zelnik, mojot sin veli;da mamo napravigo toj starinskiot.Pozdrav
Kako je tebi ispao recept?
20