SVASTA POMALO IMA CITAJ
Sastojci
Priprema
1.BIBER :Ako ste primetili da vaša garderoba počinje od silnog pranja da gubi boju - upotrebite biber. U deterdžent za veš dodajte kašičicu mljevenog bibera. Biber će djelovati kao fiksator i sačuvaće boju odjeći, a voda će ga isprati tako da nema bojazni da će se išta primetiti,
2.BANANA: za poliranje srebrnih i kožnih predmeta. Sa unutrašnjosti bananine kore uklonite vlakna i istrljajte predmete od srebra i kože. Dovoljno je zatim samo da tretirane površine protrljate suhom krpom ili papirnim ubrusom i - vaš srebrni svjećnjak, ili stare, udobne čizme zablistaće novim sjajem...
3.POMORANDZE: Ako ste primetili da su pomorandže sa tanjom korom sočnije i slađe, a potom ljuštenje iste pretvorio se u čitavu akciju evo sta treba uraditi,: malo ugrijati pekaru ili vodu, staviti ih nekoliko trenutaka da u njoj odstoje i rezultat će biti na vašoj strani - ne samo da je ljuštenje pomorandži mnogo brže i jednostavnije, već je i njihov ukus intenzivniji, a pomorandže su još sočnije.
4.SJEMENKE BUNDEVA dobre su za san.Sjemenke se mogu hrskavo ispeci u tepsiji i jako je ukusno i zdravo.
5.NAMIRNICE KOJE GASE ZED:
Krastavci: 96%
Kristal salata: 95%
Kristal salata: 95%
Paradajz: 94%
Paprike: 94%
Lubenica: 91%
Jagode: 91%
Spanać: 91%
Dinja: 90%
Breskve: 89%
Ananas: 86%
6.KAKO SACUVATI SRCE:
-smanjiti unos losih masnoca i holesterola.
-birati nemasno meso
-jesti vise voca i povrca
-jesti integralne smzitarice
-smanjiti kolicinu soli
-manje jesti a cesce
-unosa vise soje u organizam
-bjeli luk koristiti sto cesce u hrani
7.SACUVANJE NAMIRNICA:
bademi i orasi imaju veliki procenat masnoća, mogu lako da užegnu. Oljuštene plodove treba čuvati u hermetički zatvorenoj posudina tamnom, hladnom i suvom mestu. Ukoliko ih čuvate u frižideru, svežina će se održati i nekoliko meseci, a ukoliko ih zamrznete, i do godinu dana.
-Kako bi što duže ostale mehke i ukusne, suhe smokve čuvajte na hladnom, tamnom mjestu ili u frižideru. Morate ih dobro upakovati kako se ne bi isušile, jer tada postaju trvde, suhe i manje ukusne.
- Kuhane njoke se u dobro zatvorenoj posudi mogu čuvati u frižideru dva do tri dana, a možete ih podeliti u porcije i smjestiti u zamrzivač gde se mogu čuvati i do tri meseca.
8.Kada pravite keksiće, lakše će biti da testo razvijate u djelovima jer svakim ponovnim mjesanjem , pobrašnjavanjem i razvijanjem, tjesto će postajati sve suhlje i lomljivije.
9.Dodavanje sviežeg ili odleđenog crvenog voća (višnje, trešnje, borovnice, ribizle) u kolače, može predstavljati veliki problem, pošto se najčešće iz njega cjedi sok. Osim što ćete ga dobro ocjediti, potrebno je da po njemu pospete nekoliko kašika griza i promešate ga. Na taj način ćete sprečiti dodatno cejđenje iz voća.
10.HLJEB će imati sjajnu koru ako se u pekaru prija hljeba ubaci šerpica sa vrelom vodom i ostavi u pekari sve vrijeme dok se hljeb pece.
11.Kora hljeba ostaće hrskava ako se pečeni hljeb izvadi iz pekare i ostavi na žičanu rešetku da se ohladi.
12.
TJESTO NIJE NARASLO ILI JE MALO NARASLO
- Kvasac nije svež.
- Tečnost - voda ili mlijeko nije bilo mlako vec previše toplo - vruće, što je ubilo kvasne ćelije.
- Tjesto ste previše ili premalo mjesili. Mjesite do onog momenta kada može lako da se rasteže, a da se ne pokida.
- Temperatura pekare je bila preniska.
13.HLJEB JE VLAŽAN, TEŽAK I HRAPAV
- Dodali ste previše tečnosti ili premalo brašna u tjesto. Kada mjesite tjesto počnite sa minimalnom količinom brašna, a zatim dodajte pomalo, sve dok ne dostignete željenu konzistenciju.
- Ostavili ste tjesto da predugo naraste. Odgovarajuće vjreme za narastanje tjesta neophodno je da bi ono imalo željenu strukturu, dok bi temperatura trebalo da bude oko 80*C.
14.HLJEB je suh i mrvi se tada ste dodali previse brasna i predugo ste ostavili da nadolazi.
15.HLJEB JE GUMAST
- Hljeb niste pekli dovoljno dugo da se tjesto jednako ispeče. Hljeb je gotov kada je korica zlatno braon boje i
daje šupljikav zvuk kada ga kucnete odozdo.
- Hljeb je stajao u posudi za pečenje previše vremena nakon što je pečen. Izvadite hjleb i hladite ga na žicama rešetke iz tiganja. Ostavite da se hljeb ohladi minimum 20 minuta prije nego što ga sječete. Koristite reckav nož i sjecite kratkim potezima.
16.HLJEB IMA PREVELIKE RUPE
- Tjesto niste dovoljno dobro umjesili.
- Prilikom mjesanja niste do kraja istisnuli vazduh iz tjesta.
17.HLJEB SE MRVI PRILIKOM SJEČENJA
Upotrebili ste previše brašna.
Tjesto nije dovoljno dugo ili je previše dugo mjesano.
Tjesto nije dovoljno dugo ili je previše dugo vremena raslo.
Temperatura pečenja je previsoka.
17.Za 1 kg brašna dovoljno je 30 g svežeg kvasca ili 15 g. suhog kvasca.
Kako je tebi ispao recept?
2