Boranija je idealna hrana za dijabetičare, a takođe snižava holesterol i pritisak.
Boranija je idealna hrana za dijabetičare, a takođe snižava holesterol i pritisak.
Sastojci
Priprema
Boraniju oprati, nožem odseći vrhove, pa je iseći na 3, 4 komada.
Zagrejati 2 litra vode.
Beli i crni luk oljuštiti i iseckati. Ako se boranija ne podgreva, oljuštiti i iseckati šargarepu na kolutove. Ja je sada nisam koristila.
Meso oprati, iseći masnoću i žilice, pa ga iseći na kocke.
Na zagrejanom ulju, na srednjoj temperaturi, propržiti crni luk da postane staklast. Dodati meso, posoliti ga kašičicom soli, dodati mleveni biber, šargarepu ako se koristi i kratko propržiti dok meso ne promeni boju. Dodati beli luk, promešati, pa čim zamiriše, sipati pola litra tople vode. Dinstati, uz povremeno dolivanje još tople vode (oko pola litra).
Ako je boranija mlada, ona se brzo skuva, pa je meso potrebno dinstati 30-ak minuta pre nego što se stavi boranija.
Zatim dodati boraniju i naliti toplom vodom da boranija ogrezne. To ne znači da treba sipati svu preostalu zagrejanu vodu, već samo onoliko koliko je potrebno da boranija bude pokrivena.
Proveriti ukus, dosoliti po potrebi (ko koristi suvi biljni začin može dodati 1/2 kašičice i soli po ukusu i potrebi). Pred kraj kuvanja dodati sok od paradajza i ostaviti da sve malo prokrčka.
Skuvanu boraniju posuti opranim i iseckanim peršunovim listom.
Ko voli, kao ja, u skuvanu mladu boraniju može dodati malo slatkog mleka. Onda je ovako skuvana boranija baš kao puter:)
Posluživanje
Napomena: da bi videli da li je sveža boranija mlada, potrebno je prelomiti je rukama ili prstom otkinuti vrh i povući duž bočne strane. Ako ima končića, ili ne puca lako prilikom preloma i ne pusti malo soka na mestu gde je prelomljena, boranija je prezrela. Posebno ako ima končića. Mnogo duže će se kuvati i uopšte neće biti ukusna i sočna kao mlada, već suva.
Kako je tebi ispao recept?
8