Ovi kolači su zahvalni za sve prilike kada se jede "s nogu" i bez tanjira. Pogodni su za bilo koju sezonu i ne moraju se čuvati u frižideru (osim u cik leta). Testo je "punije", kao prhko testo koje je dobro omekšalo nakon par dana.
Ovi kolači su zahvalni za sve prilike kada se jede "s nogu" i bez tanjira. Pogodni su za bilo koju sezonu i ne moraju se čuvati u frižideru (osim u cik leta). Testo je "punije", kao prhko testo koje je dobro omekšalo nakon par dana.
Sastojci
Priprema
Za pravljenje ovih kolača potrebni su silikonski kalupi kao na slici. Umesto silikonskih, mogu poslužiti i metalni kalupi za mini tartove, ali se moraju dobro namastiti i obilno posuti brašnom. Takođe se mogu koristiti kalupi za mini - mafine, s tim da se pečenim ohlađenim mafinima kašičicom odstrani vrh i napravi udubljenje koje će se puniti filom i prelivati glazurom (što iziskuje dodatnih 15ak minuta vašeg vremena).
U receptu su navedene tri verzije krema za punjenje kolača. Vrstu punjenja prilagodite testu, u zavisnosti od toga da li ste za testo koristili lešnike, kikiriki ili bademe.
Rernu uključiti na 180 stepeni.
Belu čokoladu i margarin staviti u istu posudu i otopiti na pari ili u mikrotalasnoj (postupak topljenja čokolade u MW pročitati ovde).
Belancima dodati šećer i mutiti mikserom dok se šećer ne rastopi. Ne moraju biti čvrsta kao za puslice ili šampitu.
Dodati prosejana brašna i prosejan prašak za pecivo i umutiti kratko mikserom da se povežu. Dodati otopljenu čokoladu i margarin. Umutiti. Dodati mleko, izmešati, dodati lešnike (ili kikiriki ili bademe), izmešati, dodati mileram, izmešati.
Bilo da koristite pečene lešnike, blanširani pečeni badem ili pečeni kikiriki, trebalo bi ih fino samleti. Prvo u mlinu za orahe a zatim u električnom mlinu za kafu ili multipraktiku (ne smeta ako se mlevenjem pretvore u pastu). Ovde se vidi kako je testo glatko kad je kikiriki fino mleven.
Ovde je korišćen lešnik mleven samo mlinom za orahe.
Smesom puniti kalupe do 3/4 visine. Silikonske kalupe ne treba podmazivati.
Od navedenih količina sastojaka dobila sam 45 medaljona (3 kalupa po 15 medaljona). Pekla sam ih iz tri puta.
Peći na 180 stepeni 15-ak minuta (proveriti čačkalicom). Testo će blago porumeneti, a na čačkalici neće ostajati tragovi testa.
Dok se testo peče pripremati fil.
Iz silikonskih kalupa pečeno testo lako izlazi, pa se može vaditi toplo ili ohlađeno.
Ohladiti do sobne temperature na žici.
Kako testo u toku pečenja naraste u sredini, nožem odrezati ispupčeni deo, kako bi dno kolača bilo ravno.
Žumanca izmešati sa šećerom i slatkom pavlakom i skuvati na pari.
Ili ovako:
Žumanca šećer kratko umutiti mikserom ili žicom u šerpi, da se sjedine. Dodati slatku pavlaku i zagrevati na jačoj vatri uz neprestano mešanje žicom, dok se masa ne počne zgušnjavati (oko 5 minuta). Skinuti sa vatre i mešati dok ne prestane zgušnjavanje. Smanjiti vatru i uz mešanje zagrevati još oko 5 minuta, povremeno skidajući sa vatre. Treba da se dobije glatka masa teksture kao gust puding.
Skinuti sa vatre i dodati na kockice izlomljenu čokoladu i mešati da se čokolada rastopi. Dobiće se glatka masa teksture kao gušća nutela.
Umešati mlevene lešnike.
Odmah puniti udubljenja u pečenom testu skoro do vrha, ostavljajući prostor za glazuru.
Ohladiti u frižideru 15-ak minuta, pa nanositi glazuru.
Margarin otopiti na tihoj vatri. Skinuti sa vatre, umešati šećer u prahu, pa kikiriki puter, pa tečnu slatku pavlaku.
Odmah puniti udubljenja u pečenom testu skoro do vrha, ostavljajući prostor za glazuru.
Ohladiti u frižideru 15-ak minuta, pa nanositi glazuru.
Margarin ostaviti na sobnoj temperaturi da omekša (ili ga omekšati u mikrotalasnoj - pola minuta na otprilike pola maksimalne snage pećnice).
Žumanca pomešati sa šećerom i skuvati na pari. Umešati liker ili rum i još kratko (oko minut) zagrejati na tihoj vatri uz mešanje.
Posudu sa kuvanim žumancima uroniti u posudu sa ledenom vodom i mešati dok se žumanca ne ohlade do sobne temperature.
Omekšali margarin razraditi mikserom da bude penast. Dodavati kašiku po kašiku prohlađenih žumanaca uz miksanje, da se dobije lepa glatka krema.
Odmah kremom puniti udubljenja u testu, ostavljajući mesta za glazuru.
Postupak pripreme glazure pogledati ovde.
Pripremljena glazura je jako vrela i tečna. Mešajte je par minuta da se prohladi, pa je izlivajte preko punjenja, vodeći računa da ne iscuri oko kolača.
Glazura je rađena od bele čokolade. Izlivena je u isti silikonski kalup u kome su rađeni medaljoni. Nakon što se stegla, pločice su vađene iz kalupa i prenete na medaljone.
Roze pločice su od iste glazure kojoj je dodata crvena boja u prahu dok je još masa bila topla i tečna. Rađene su u manjem kalupu.
Ljubičasti krugovi su od čokolade za modeliranje.
Testo se priprema na isti način kao za medaljone, samo se pečenim mafinima kašičicom izdubi vrh, otprilike do polovine visine mafina. Udubljenja se pune odabranim punjenjem, do vrha, a umesto klasične glazure, radi lepšeg izgleda, nanosi se ganache.
Za ganache je potrebno 250 g čokolade (za kuvanje ili mlečne ili pola-pola) i 200 g kisele pavlake sa 20% mm ili milerama. Čokolada se otopi na pari ili u MW. U otopljenu čokoladu se umeša kašika po kašika pavlake/milerama. Ostavi se u frižideru da se stegne da bude kao jaaaako gusta nutela mešajući svakih 5 minuta (potrebno je 20ak minuta). Nanositi na mafine pomoću šprica sa zvezdastim nastavkom.
Savet
S obzirom da je testo "teško", ove kolače je bolje raditi kao mini mafine.
Navedene količine su za neki veći skup. Za 15-ak ljudi dovoljno je raditi sa upola manje sastojaka.
Evo ih 😁 Meni su extra! Bili sa lesnikom, punila ih karamelom + lesnik, poklopci od crne cokolade...testo jeste "puno" ali se savrseno oseca lesnik. Ja zadovoljna ❤️
51