Moj profil

Nojevo meso

Engleski naziv: ostrich meatLatinski naziv: Struhio camelus

Meso noja klasificira se kao crveno meso i vrlo je zdrava, sočna i podjednako ukusna zamjena govedini ili svinjetini. Posebnog je okusa i nježne strukture.

Želiš kuhati jela sa ovim sastojkom? Nema problema, pogledaj najpopularnije recepte.

Opis i podrijetlo

Meso noja se klasificira kao crveno meso i vrlo je ukusna zamjena govedini ili svinjetini.

Noj je autohtona ptica afričkog kontinenta, čije se meso koristi u prehrani još od prethistorijskog vremena. Zbog kvalitetnog i nutritivno vrijednog mesa uzgaja se danas na farmama južne Amerike i zapadne Europe, pa i u Hrvatskoj.

Energetska i nutritivna vrijednost

Energetska vrijednost 100 g sirovog nojevog mesa iznosi 123 kcal / 515 kJ. Od toga sadrži 22% proteina i 3% masti.

Od mineralanojevo meso jeodličan je izvor selena (36,4 μg što čini 52% RDA), željeza (4,8 mg što čini 48% RDA), fosfora (220 mg što čini 27,5% RDA), cinka (3,8 mg što čini 26% RDA), a dobar je izvor bakra (0,14 mg što čini 15% RDA).

Od vitamina nojevo meso je odličan izvor vitamina B12 (5 μg što čini 210% RDA), vitamina B6 (0,5 mg što čini 26% RDA), niacina (4,7 mg što čini 25% RDA), pantotenske kiseine (1,2 mg što čini 24% RDA), a dobar izvor riboflavina (0,3 mg što čini 17% RDA) i tiamina (0,2 mg što čini 13% RDA).

DOBAR IZVOR - pojam se odnosi na one namirnice koje sadrže vitamine, minerale, proteine i vlakna u količini od najmanje 10% dnevnih potreba (RDA).
ODLIČAN IZVOR - pojam se odnosi na one namirnice koje sadrže vitamine, minerale, proteine i vlakna u količini od najmanje 20% dnevnih potreba (RDA).
RDA - Recommended Dietary Allowances (preporučene dnevne količine).

Ljekovitost

Noj je autohtona ptica afričkog kontinenta čije se meso koristi u prehrani još od prethistorijskog vremena.

Posljednjih godina potrošači su postali svjesni činjenice koliko hrana utječe na njihovo zdravlje te traže zdrave alternative svojoj prehrani. Noj je za naše krajeve neobičan izbor, međutim, oni koji su ga probali tvrde da je to vrlo ukusna namirnica.

Meso noja klasificira se kao crveno meso i vrlo je zdrava, sočna i podjednako ukusna zamjena govedini ili svinjetini.

Karakteristična crvena boja dolazi od bogatog sadržaja željeza. Željezo u krvi prenosi kisik od kojeg osobito koristi imaju osobe aktivnog života i sportaši.

Ovo je meso bogat izvor proteina čak više od uobičajenih vrsta mesa poput svinjetine, govedine, piletine ili janjetine. Često najbolji izvori proteina sadrže i veće količine masti, međutim u ovom slučaju to ne vrijedi, meso noja sadrži vrlo malo masti.

Sadržaj kolesterola, natrija i energije manji je od ostalih vrsta mesa i čini meso noja izvrsnom namirnicom za dijetu, bez žrtvovanja okusa.

Vitamini B kompleksa kojeg meso noja sadrži u značajnim količinama imaju zaštitnu ulogu srčano-krvožilnog sustava, osobito vitamini B12 i B6. Sustav štite pretvarajući rizični faktor homocistein u bezopasan oblik.

Posljednja istraživanja pokazuju da je homocistein rizični faktor i za osteoporozu. Naime otkriveno je da kod žena koje imaju optimalnu količinu vitamina B12 proces osteoporoze usporen, dok su oni koji imaju nedostatak vitamina B12 skloniji oboljenju od osteoporoze.

Zahvaljujući odličnom sastavu mikronutrijenata selenu, cinku i također vitaminu B12 konzumiranje mesa noja može pozitivno utjecati na sprečavanje pojave raka debelog crijeva.

Kupovanje i čuvanje

Meso noja je tamno crvene boje, posebnog okusa i nježne strukture. Može biti mekano ili srednje mekano, ovisno od dijelova mišića nojeva mesa od kojeg je izrezano. Mekano meso se koristi za pečenje, prženje ili za roštilj. Srednje mekano se pirja ili kuha, dok se mljeveno meso noja može koristiti za pripremu kosanih odrezaka, hamburgera, mesnih štruca i umaka.

Svježe ili zamrznuto meso noja čuva se kao i druge vrste mesa, poput junetine i teletine. Prije pripreme meso stavite na tanjur i prekrijte plastičnom folijom ili poklopcem te stavite u hladnjak. Zamrznuto meso čuvajte prema oznaci na ambalaži, a nakon odmrzavanja meso nije uputno ponovno zamrzavati.

S obzirom na uzgoj noja i njegova jaja postaju dostupna za prehranu. Ljuska jajeta je debele i svjetle boje. Težina jaja može biti od 450 g do 1,5 kg te zamijeniti i do 24 kokošja jaja.

Priprema jela s nojevim mesom

Sadržaj kolesterola, natrija i energije je manji od ostalih vrsta mesa i čini meso noja izvrsnom namirnicom za dijetu, bez žrtvovanja okusa.

Meso s vrha nogu i leđa noja može se narezati na odreske ili medaljone, pa ih peći, pripremati na roštilju ili pirjati u vlastitom umaku. Meso vrata i krila noja koristi se za pripremu terina, hladetina i drugog hladno posluženog mesa. Evo nekoliko prijedloga kako pripremiti nojevo meso.

Za početak, evo jednog, pravog afričkog specijaliteta, biltong ili umcweba. Nojetina se nareže na jako tanke trake. Sjemenke korijandara se popeku na tavi, a zatim se grubo usitne u mužaru i pomiješaju sa solju i paprom. Zatim se slaže red začina, red mesa, sve dok se ne potroše svi sastojci. Meso se stavi u hladnjak na 24 sata i promiješa svakih nekoliko sati. Nakon toga meso se objesi na suho mjesto gdje dolazi do strujanja zraka. Ovisno od vremena meso se suši oko 5 dana, a dužina sušenja ovisi i o tome želite li da meso bude suho i hrskavo ili mekanije i sočnije.

Meso za ražnjiće narežite na kocke i stavite ga sat vremena u marinadu od sojinog umaka, đumbira, smeđeg šećera, soli i papra. Nakon toga ga slažite na štapiće za ražnjiće, kratko pecite na zagrijanoj tavi ili roštilju i poslužite uz čili umak. Marinadu za ražnjiće možete pripremiti i od crvenog vina, maslinova ulja, luka, češnjaka, worcestershire umaka, tabasca i mediteranskog začinskog bilja, pa meso kombinirati na štapićima s ploškama luka i paprike.

Odreske nojetine samo premažite maslinovim uljem i ispecite na tavi, popaprite i poslužite uz pečeno povrće ili marinirajte u marinadi od aceta balsamica, maslinova ulja, senfa, malo meda i svježe narezanog bosiljka te poslužite uz pire krumpir, kuhane mahune i rocquefort sir. Pečene odreske možete preliti i umakom od crvenog vina, luka, gljiva i začinjenog mirisima i okusima peršina, timijana i lovorova lista.

Pirjani luk i češnjak na maslinovom ulju kombinirajte s mljevenim mesom noja, oblikujte hamburgere i pecite oko 5 minuta sa svake strane. Poslužite ih u pecivima s preljevima i umacima po želji. Nojetina je izvrsna i za pripremu ragua i gulaša.

Recepti