Moj profil

Engleska kuhinja

Nisu engleska kuhinja samo "Fish and Chips", zamotani u jučerašnje novine. Bogata kulinarska povijest i utjecaji sa svih strana svijeta rezultirali su danas možda najinteresantnijom restoranskom scenom na svijetu. U Londonu se može jesti – sve!

Svi koji su došli ili živjeli na tom otoku nešto su ostavili kao kulinarsko naslijeđe. Kelti, Pikti, Rimljani, Vikinzi, Angli, Sasi pa zatim Indijci, Pakistanci, Poljaci...

A sami Englezi ostali su poznati po Jorkširskom pudingu i "friganoj" ribi s krumpirom. Poprilično nepravedno. Valjda je to normalno za naciju koja je svoj jezik podijelila s pola svijeta.

Ako po nečemu, Engleska je kuhinja poznata i čak slavna, po pudingu.

Gotovo svi narodi imaju u svijetu svoje restorane. Nedavno sam jeo piroge u ukrajinskom restoranu u Beču. I Balkan grill opće je poznata stvar, a rijetko ili nikako nećemo naići na engleske restorane. Čudno, ali istinito.

Indijski povjesničari hrane kažu da su na indijsku kuhinju utjecali svi osvajači koji su dolazili i prolazili, dugo ili kratko se zadržali. Svatko je ponešto ostavio u indijskoj kulinarskoj povijesti. Osim posljednjih osvajača - Britanaca. Čak su i Portugalci ostavili velik trag donijevši ljutinu paprika i čilija iz Novih Svjetova. Ali, Englezi - ništa. Čak se dogodilo i obrnuto. Neka su indijska jela postala sastavni dio engleske kuhinje kao Chicken Tikka Masala.

Za englesku kuhinju uvijek se pisalo i govorilo da je nekako dosadna i konzervativna što je, možda, i točno. I Englezi priznaju da je tradicija u kuhinji vrlo jaka i da se očuvala sve do dvadesetog stoljeća. No, utjecaji su stalno stizali. Različiti "curryji" dio su engleske tradicionalne kuhinje već više od stoljeća! A sad se sjetite kad ste vi kod kuće djeci skuhali nešto, naprimjer, "indijsko"?

S engleskom su se kuhinjom zbijale šale i pričali vicevi, a zapravo je problem u definiciji. I poznati gastro pisci kao što je nenadmašna Jane Grigson postavljali su pitanje tko su to Englezi i engleska kuhinja. Jesu li to etnički Englezi? Oni koji su se rodili u Engleskoj ili svi oni koji žive u Engleskoj? Podjednako je teško definirati i englesku kuhinju.

No, ipak, Engleska je zemlja s nevjerojatno bogatom baštinom kuharica. Možda je baš u Engleskoj najviše sačuvanih kuharica iz srednjeg vijeka pa sve do danas. Da biste imali pravi lijepi travnjak, trebate se brinuti i kositi ga svakih par dana, kažu Englezi. Da, i tako tristo godina!

Ako je po nečemu engleska kuhinja poznata, čak i slavna, onda je to puding. Čak i u prvoj polovici 18. stoljeća kuharice su obilovale pudinzima. Više stotina različitih autora kažu kako je vrhunac po broju recepata dosegnut 1923. godine. Pudding Book May Byron reklamirala se kao kuharica u kojoj je 1 700 recepata za puding, "plain and rich, baked and boiled". A posebno mi je draga i stara uzrečica da se od svinje ne jedu samo oči i skvičanje.

Nekad gastronomski vic, a danas zemlja vrhunskih kuhara i još prestižnijih restorana. Samo letimičan pogled na BBC pokazuje kolika je danas engleska "opsjednutost" hranom i kuhanjem. Televizijski su kuhari poznatiji od pop zvijezda, a kuharice se prodaju u milijunskim nakladama. I naša je kuharska scena na neki način dobila poticaj od Jamie Olivera i izvorno engleskih emisija kao što su bile "Kruške i jabuke". Heston Blumenthal i njegov restoran "The Fat Duck" šire granice kulinarstva. Molekularna gastronomija Hervea Thisa iz Francuske plodno je tlo za eksperimentiranje našla u Engleskoj. Itd, itd...

I molim da mi više nitko ne kaže da se u Engleskoj loše jede.

:(Još nema komentara

Budi prva/i, podijeli svoje mišljenje o slici i pomozi nekome u odabiru savršenog jela.